Piotr Kołakowski

Uncategorized

Piotr Kołakowski – dyplom 2015

zobacz: Rok Izobacz: Rok IIzobacz: Rok III

Short Story About Love

Short Story About Love to moja opowieść o bardzo intymnej i nierozerwalnej więzi z innym żywym stworzeniem. Szukając czegoś doskonałego, szczerego i naturalnego w dzisiejszym świecie, najpiękniejszym wydać się może według mnie kontakt człowieka ze zwierzęciem. Sytuacja, w której człowiek traktuje zwierzę jak równoprawnego towarzysza. To relacja, która świadczy jedynie o ludzkiej potrzebie towarzystwa, bliskości, w której możemy być sobą, niczego w zamian nie oczekujemy. Nie ma słów, manipulacji, jest jedynie wzajemne zaufanie.

Jednak przedstawienie człowieka bawiącego się z hipopotamem w dzikim ogrodzie wydaje się dziś absurdalne. Współczesny rozwój cywilizacji dostatecznie odsunął nas od natury, a pojęcie dzikiej przyrody nie odnajduje swojego zastosowania. Właściwie każdy zakątek Ziemi nosi ślady ludzkiej działalności, a filozofowie coraz częściej mówią o końcu natury. Żyjemy w czasach, w których naturalnym środowiskiem człowieka staje się centrum handlowe, coraz większe miasto, a posiadanie czasu wolnego zaczęło być uważane za lenistwo lub brak pracowitości. Gwałtowny postęp cywilizacji nie tylko oddalił nas od tego co naturalne, ale też od siebie nawzajem. Formy spędzania wolnego czasu, takie jak oglądanie telewizji czy surfowanie w internecie nie zachęcają do wyjścia z domu. Sposoby komunikowania się z ludźmi, jakie oferuje nam współczesność, mimo iż ułatwiają szybki kontakt, sprawiają, że coraz trudniej dziś ludziom nawiązywać bliskie relacje. Człowiek współczesny to człowiek samotny. Wartości takie jak wspólnota, więzy rodzinne, społeczne stają się coraz mniej istotne, potrzebne. Najważniejsze stają się potrzeby indywidualne. Dlatego takie uczucia jak miłość, czułość i braterstwo właściwie przestają istnieć?

Short Story About Love jest portretem człowieka przyszłości, dla którego jedyną, możliwą relacją będzie relacja człowiek – zwierzę. To projekt będący wyrazem tęsknoty za tym co naturalne, za życiem w oderwaniu od rzeczywistości, poczucia wolności, beztroskiego życia, możliwości zatrzymania się, cieszenia chwilą i bycia z kimś blisko, we dwoje. Postawienie obok siebie człowieka i zwierzęcia stawia jednocześnie znak równości między nimi. Przypomina, że zarówno zwierzę, jak i człowiek są częściami tego samego świata, z równymi do niego prawami.